Mury i fundamenty budynków są często bardzo mocno zawilgocone, dotyczy to zarówno tych nowo powstających, jak i dawno istniejących. Na szczęście istnieje kilka metod przeciwdziałania takim problemom, różnią się one między sobą skutecznością. Zdecydowanie najlepszych sposobem jest iniekcja ścian, polecana przez wielu specjalistów.
Czym jest iniekcja ścian?
Celem większości właścicieli budynków jest możliwie najszybsze pozbycie się wilgoci z zarządzanej nieruchomości. Najlepiej bez konieczności naruszania konstrukcji, w tym skuwania ścian. Jak się okazuje rozwiązaniem jest nowa izolacja pozioma, czyli iniekcja. Podejmuje się działania mające na celu wprowadzenie do muru wybranej cieczy, która połączy się ze zgromadzoną w nim wodą. Inne związki prowadzą do krystalizacji i zablokowania możliwości podciągania wilgoci kapilarnej. Tym samym znika problem pojawiania się nieestetycznych i niebezpiecznych wykwitów na fundamentach. Odpowiednio przeprowadzony zabieg daje możliwość położenia nowej izolacji poziomej. Ważna jest przy tym gwarancja, że wilgoć już nigdy nie będzie stanowiła problemu dla mieszkańców i użytkowników budynku.
Jak prawidłowo przeprowadzić iniekcję ścian?
W pierwszym kroku należy dokładnie oczyścić i przygotować mur, a w tym celu konieczne jest pozbycie się wilgotnego tynku. Idealnie sprawdzi się do tego papier ścierny i specjalnie przystosowane szczotki. Następnie trzeba wywiercić otwory z zachowaniem kąta około 50 stopni. Niezbędne jest ponadto zamontowanie lejków do iniekcji, przez które wprowadza się ciecz. Nie może ona wydostać się poza wyznaczoną na początku strefę. Po wykonaniu tych kroków można przystąpić do iniekcji, głównym celem jest osuszenie i zabezpieczenie fundamentu. Przygotowaną ciecz należy dolewać przed dwa dni, zachowując regularność i pilnująć odpowiedniego momentu. Dopiero po upływie 48 godzin lejki mogą zostać wyjęte z otworów. Na końcu wprowadza się do otworów zaprawę służącą uszczelnieniu. Aby uzyskać lepszy efekt wizualny można położyć nowy tynk na ścianie.