Czynność podcinania trawy w sezonie letnim może kojarzyć się większości domowników z prostotą i banałem. Dla niektórych to praca nudna, a dla innych niezwykle odprężająca i pozwalająca uzyskać większy kontakt z naturą. Spory procent osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo wielu starań i chęci, cały proces koszenia jest przez nich źle wykonywany. Może się to wydawać nadto przesadzone, gdyż mowa tutaj o potocznym chodzeniu z kosiarką. Jak się jednak okazuje, nawet w takim przypadku należy zwracać uwagę na niezbędne szczegóły i korzystać przy tym ze specjalnych sprzętów.
Częstotliwość koszenia – od czego zależy?
Zazwyczaj domownicy poświęcają na porządki w domu i ogrodzie jeden dzień w całym tygodniu. Przez wzgląd na pracę i inne obowiązki, raczej zdaje się to być sobota. Nikt z nas nie lubi zbyt długiego trawnika, a największym marzeniem jest gęsto rosnący dywan na ogrodzie. Wbrew pozorom, przez zbyt częste koszenie bardziej oddalamy od siebie ten efekt, aniżeli do niego przybliżamy. Murawa może posiadać różne tempo rośnięcia, a wszystko to zależy od aktualnie panujących warunków pogodowych. Logiczne jest, że w okresie deszczowym i przy optymalnej temperaturze trawnik będzie rósł znacznie szybciej niż w przypadku upalnych i suchych dni.
Dlatego też, w ramach koszenia bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie wysokość źdźbła trawy. Najlepiej, aby wynosiła ona w granicach 8-10 centymetrów. Wtedy warto skracać ją do około 5 centymetrów, a po kilku takich sesjach uda się zaobserwować poprawę jakości murawy.
Jak dobrać odpowiedni sprzęt do koszenia?
Niektórzy uważają, że każda kosiarka jest taka sama, a cena zależy wyłącznie od jakości i renomy producenta. Nie jest to poprawne rozumowanie, a to przez wzgląd chociażby na wymiary, moc i typ silnika. Kosiarki można podzielić na spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Pierwsza z opcji jest przeznaczona do większych i nierównych ogrodów, na których występuje konieczność oddalania się od domu na liczniejsze odległości. Typ elektryczny to natomiast dobre rozwiązanie dla małych placów, na których nie ma problemu z dostępem do energii elektrycznej. Opcja akumulatorowa łączy poniekąd oba te rodzaje, choć również nie zaleca się wybierać jej dla dużych powierzchni.
Spora część przy zakupie sprzętów ogrodowych pomija niewątpliwie ważny aspekt, jakim są kosy spalinowe. To urządzenia służące do podkaszania obszarów przy płotach bądź między gęsto rosnącymi krzewami i drzewkami. W ich przypadku istnieje podział na kosy oraz podkaszarki. Te pierwsze są z reguły bardziej uniwersalne i to po nie najczęściej sięgają domownicy. Podkaszarka nie posiada zmiennych ostrzy, jednak jej gabaryty są znacznie mniejsze i usprawniają pracę na małych powierzchniach.
Podsumowanie
Jak widać, sam proces koszenia może ciągnąć za sobą sporo wytycznych. Ich przestrzeganie jest niezbędne, kiedy to myśli się o gęsto porastającym i równo skoszonym trawniku. Jak doskonale wiadomo, stan murawy świadczy poniekąd o samych właścicielach, a zadbany ogród to bez wątpienia wizytówka dla posiadłości.