Wykonywanie odwiertów w betonie stanowi praktycznie codzienność w ówczesnym budownictwie i pracach remontowych. Praca ta jest niezbędna do tworzenia instalacji elektrycznych, wodnokanalizacyjnych czy sanitarnych. Każdy, kto kiedykolwiek wiercił w betonowych płytach wie, że nie są to łatwe wyzwania. Coraz częściej słyszy się jednak o nowoczesnych technikach, mających na celu uproszczenie całego procesu oraz stworzenie go bardziej praktycznym. Mowa tutaj głównie o metodzie diamentowej, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność w wiertnictwie.
Wiercenie w betonie zwykłą wiertarką – dlaczego jest niekorzystne?
Nie można powiedzieć nic złego o zwykłej wiertarce. Urządzenie to towarzyszy praktycznie każdemu domownikowi i jest niezwykle przydatne w kontekście wykonywania mniejszych prac domowych. Bez problemu poradzi sobie z wywierceniem otworu w pustaku czy cegle, a mając wbudowaną funkcję udaru – nawet w betonie. Problemem może być jednak wielkość otworu. O ile odwiert tworzony w celu zamocowania wieszaka pod sufit podwieszany nie jest niczym niezwykle trudnym do zrealizowania, o tyle wykonanie otworu sanitarnego bądź przewodowego może być już sporym wyzwaniem. Z takimi zadaniami ciężko będzie poradzić sobie nawet przy użyciu wiertarki z udarem.
Jest to oczywiście możliwe, ale za to bardzo czasochłonne. Ponadto, starsze techniki wiercenia w betonie są uciążliwe pod kątem hałasu. Natężenie dźwięku może przekraczać wtedy normy, w których powinien znajdować się człowiek. Co więcej, taki typ tworzenia odwiertów prowadzi do powstania ogromnego bałaganu, na skutek wydobywania się pyłu i kurzu. Sama jakość wykonanego otworu również nie jest najwyższa.
Czym jest technika diamentowa?
Zapytaliśmy jedną z firm, realizujących wiercenie w betonie kraków, co jest głównym atutem nowoczesnej techniki diamentowej. Z ich odpowiedzi można śmiało wywnioskować, że to właśnie precyzyjnie wytworzone wiertło stanowi klucz sukcesu danej metody. Produkowane jest ono po części z diamentów, które jak powszechnie wiadomo są jednymi z najtwardszych materiałów na świecie. Samo wiertło występuje w różnych kształtach i wymiarach. Wykonywane odwierty są precyzyjne i w żaden sposób nie prowadzą do powstania uszczerbków w betonie.
Stosowania techniki diamentowej pobiera znacznie mniej czasu, przez co wzrasta efektywność pracy. Ponadto, nowoczesne silniki do wiercenia nie wytwarzają zbyt dużego hałasu, a dzięki możliwości podłączenia do nich specjalnego urządzenia zasysającego, żaden kurz i pył nie gromadzi się na zewnątrz.
Powierzchnie do wiercenia w betonie
Okazuje się, że beton jest wyłącznie jednym z wielu możliwych zastosowań dla wiertnic diamentowych. Rozwiązanie to znajduje swoje zastosowanie na wielu dodatkowych płaszczyznach. Mogą to być chociażby: asfalt, granit, cegła czy żelbet. Urządzenia te doskonale radzą sobie także z betonami zbrojonymi, co jest częstym przypadkiem w postaci domów wielokondygnacyjnych. Różnorodność wielkości wierteł pomaga na wykonywanie odwiertów przy naprawdę ogromnych budowlach.