Aktualnie, niemal każdy zakład produkcyjny zaopatrzony jest w kompresor. Sprzęt ten znajduje swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i każdego dnia jest wykorzystywany na różne sposoby. Wiele urządzeń do sprężania powietrza jest przystosowanych do nieustannej i ciągłej pracy. Potwierdza to fakt, że muszą być one bardzo wytrzymałe i podlegać regularnym serwisom.
Bardzo popularną odmianą tych sprzętów są kompresory śrubowe. Ich zasada działania nie jest skomplikowana, co przekłada się na prostotę w trakcie wykonywania napraw.
Jak działa kompresor śrubowy?
Sprzęty te zaliczane są do grona sprężarek objętościowych. Oznacza to, że cały mechanizm działa na zasadzie redukcji przestrzeni w pewnym zbiorniku, spowodowanej ruchem. Niezależnie od rodzaju gazu zawartego wewnątrz, zawsze celem urządzenia jest wzrost ciśnienia i prędkości na wylocie z dyszy.
Całość układu opiera się na dwóch śrubach wirujących. Elementy śrubowe zasysają pobierany z zewnątrz gaz (najczęściej powietrze atmosferyczne) i na skutek ich obrotu, zwiększają ciśnienie przepływu. Stosunek zębów na obydwu śrubach wynosi przeważnie 4 do 6. Wzrost ciśnienia i prędkości powstaje na skutek zazębiania się wirników, co wypycha czynnik roboczy do otworu wylotowego. Śmiało można powiedzieć, że działa to na zasadzie tłoczenia, czyli po prostu ograniczania przestrzeni dla danego czynnika. Samo powietrze jest zobowiązane dostosować się do warunków panujących wewnątrz maszyny.
Odmiany kompresorów śrubowych
Kompresory śrubowe dzielimy na dwie, główne grupy. Pierwszą z nich są odmiany olejowe. Można powiedzieć, że jest to jedna z najpopularniejszych opcji, ponieważ może działać nieustannie przez całą dobę. Uzupełnianie oleju w znaczny sposób przyczynia się do schładzania, smarowania i zabezpieczania całego urządzenia. Oczywiście, przekłada się to na dłuższą żywotność i brak konieczności regularnych napraw. Takie urządzenia stosuje się wszędzie tam, gdzie sprężone gazy są potrzebne do funkcjonowania całej instalacji produkcyjnej.
Skrajną odmianą są kompresory bezolejowe. Niektórzy powiedzą, że w tym przypadku naprawa kompresorów będzie kosztować więcej od samych sprzętów. Nie jest to do końca prawda. Gdyby rzeczywiście urządzenia te były tak awaryjne, nikt by ich nie kupował. Tutaj zamiast oleju mamy styczność z wtłaczaniem wody do wewnątrz. Ma to za zadanie zachować pełną czystość i zabezpieczyć przed niechcianymi wyciekami w branżach, w których olej mógłby wyrządzić znaczne szkody.
Zastosowania kompresorów śrubowych
Prawdę mówiąc, kompresorów używa się aktualnie wszędzie. Od błahych zastosowań, takich jak pompowanie opon w samochodach, po ciężkie rozwiązania przemysłowe. Kompresory znajdują swoje częste zastosowanie w budownictwie. Ich technikę wykorzystuje się przy kluczach udarowych czy agregatach do malowania. Często też stanowią świetną alternatywę poboru energii elektrycznej w zakładach przemysłowych.
Sprzęty te znajdują swoje zastosowanie nawet w warunkach domowych. Możliwe jest wyczyszczenie różnych sprzętów przy użyciu sprężonego powietrza bądź też pompowanie piłek, kół czy materaców.