Obecnie już niemal w każdym domu możemy napotkać na taśmy LED. Ich umiejscowienie zależy przede wszystkim od inwencji twórczej i kreatywności domowników. Niemniej jednak, w każdym przypadku świetnie spełniają powierzone im zadania i są doskonałym elementem wystroju wnętrz.
Choć na pozór wydaje się, że dobór paska ledowego jest czymś niezwykle prostym, to wcale nie musi tak być. Wszystko zależy od miejsca montażu, zapotrzebowania na światło czy nawet barwy. Poniżej zajmiemy się pełnym opisem dotyczącym właśnie tego rodzaju oświetlenia dekoracyjnego.
Czym jest taśma LED?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Taśmą LED nazywamy szereg połączonych ze sobą diod, umieszczonych na elastycznej taśmie PCB. W zależności od wielkości diody, wyróżnia się kilka odmian, a mianowicie:
- SMD 3528
- SMD 5050
- SMD 2835
- SMD 5630
- RGB
Wszystkie cyfry widniejące po oznaczeniu SMD określają rozmiary diody. Dokładniej mowa o jej długości i szerokości, wyrażonej w milimetrach. Należy zwrócić jednak uwagę na przecinki. Standardowa dioda SMD 3528 ma długość 3,5 mm, a szerokość 2,8 mm. Oczywiście, każdy rodzaj diody LED cechuje się innym poborem energii oraz mocą emisji światła.
Zaskakiwać może dodatkowo ostatni rodzaj, a mianowicie RGB. Nie ma on w końcu żadnego oznaczenia cyfrowego. Otóż, diody RGB posiadają stały rozmiar oraz możliwość świecenia w przeróżnych kolorach.
Jak klasyfikujemy taśmy LED?
Oczywiście, podstawowymi kryteriami w kontekście odróżniania od siebie taśm LED są odległości rozmieszczania diod, wcześniej wspomniany ich rodzaj, stopień ochrony, czy forma zabudowania. Większości osób zdarza się niejednokrotnie zapominać o najważniejszym aspekcie, a mianowicie barwie światła. Często paski led białe kojarzą się wyłącznie z barwą zimową. Nie jest to jednak prawda. Oznaczenie to symbolizuje, że emitują one jedną, konkretną barwę. W przeciwnym wypadku, byłyby sygnowane jako RGB.
Białą barwę możemy jednak podzielić na trzy opcje. Chodzi mianowicie o wersję zimną (CW), neutralną (NW) i ciepłą (WW). Tutaj wybór zależy przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia i kwestii indywidualnych. W większości jednak wybiera się białe paski led o charakterze neutralnym, ponieważ są najlepszym rozwiązaniem dla długotrwałego przesiadywania.
Gdzie stosujemy paski LED?
Nie można jednoznacznie wskazać konkretnego zastosowania pasków. Można używać ich wszędzie tam, gdzie tylko pasują. Najczęstszym rozwiązaniem jest jednak montaż pod meble kuchenne. Takie taśmy dodają wtedy znacznego uroku w pomieszczeniu, ale przede wszystkim są praktyczne. Przygotowywanie posiłku przy świetle z taśm ledowych jest dużo łatwiejsze, a to za sprawą zwiększonej widoczności.
Ze względu na wodoodporność, paski możemy stosować również w łazienkach - często tuż obok prysznica czy wanny. Ma to na celu wprowadzenie odpowiedniego, relaksującego nastroju podczas kąpieli. Ciekawą opcją jest także montaż pasków LED do szafy, podpinając do nich czujnik ruchu. W ten sposób, przy otwieraniu bądź odsuwaniu mebla, nasza garderoba zostanie automatycznie podświetlona.