• Start
  • Do domu
  • Budownictwo
  • Ogrzewanie
  • Materiały Budowlane
  • Ogród

Wykorzystanie taśmy transferowej – czym jest ten artykuł klejący?

Materiały Budowlane Napisany przez: Sebastian Kisiel 26-10-2022

Klejenie jest uznawane za proces bardzo wszechstronny i w wielu przypadkach przydatny. To niekiedy alternatywa dla elementów złącznych, takich jak nity, śruby czy wkręty. Oczywiście, należy w tym wypadku kierować się rozwagą poprzez wybór odpowiedniego kleju i nie zrzucać na takie łączenie zbyt dużej odpowiedzialności mechanicznej.

Niemniej jednak, poprzez klejenie często redukujemy masę gotowego wyrobu oraz oszczędzamy sporą ilość miejsca. Jedynym mankamentem, jeśli chodzi o kleje jest możliwość jego nadmiernego osadzenia. Rujnuje to wtedy kwestie estetyczne i ciężko cokolwiek na to poradzić. W takim wypadku, dobrym rozwiązaniem okażą się taśmy transferowe.

Czym jest taśma transferowa?

Wyglądem, taśma transferowa nie odbiega znacząco od reszty. Przypomina nawinięty na rolkę nośnik o określonych przez producenta wymiarach. Na próżno szukać różnicy w wyglądzie poszczególnych artykułów klejących. Skupmy się więc na właściwościach. Taśma transferowa znacząco różni się od innych odmian. Jest ona dwustronnie klejąca, ale nie posiada nośnika. Taśmą jest tak naprawdę sama błonka wytworzona z kleju, którą odlepia się od dwóch kolorowych przekładek. To dlatego będąc w nawoju, artykuł ten niczym nie różni się od reszty.

Obsługa jest taka sama jak w przypadku zwykłych taśm dwustronnych. Z początku łączymy błonę do powierzchni z jednej strony, po to by następnie odkleić zabezpieczenie zewnętrze i przyłożyć do błony drugą powierzchnię.

Wykorzystanie taśmy transferowej – czym jest ten artykuł klejący?

Właściwości taśm transferowych

Z reguły, taśmy transferowe służą do łączenia mocnych powierzchni. Często są wzmacnianie siatką, co ma imitować zbrojenie. Z tego względu, doskonale spisują się na mało rozciągliwych podłożach. Można śmiało powiedzieć, że są to artykuły przeznaczone do klejenia trudnych powierzchni, których żaden inny klej ani taśma nie jest w stanie utrzymać.

Służą między innymi do laminowania filców syntetycznych czy uszczelniaczy. Charakteryzuje je bardzo szybka przylepność, co często nie wybacza błędów w kontekście złego przyłączenia. Warstwa kleju, z którego wykonana jest błona to przeważnie HOT MELT, czyli agresywny klej termotopliwy. Oczywiście, istnieją jeszcze taśmy transferowe, stworzone z wykorzystaniem innych klejów.

Jak dobrać odpowiednią taśmę transferową?

Dobór taśmy transferowej wbrew pozorom nie jest łatwy. Znając nawet rodzaj podłoża nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki typ taśmy będzie odpowiedni. Kluczowe jest tutaj przeznaczenie materiału łączonego. Tryb pracy, w której działa taśma może się zmieniać w zależności od chociażby warunków atmosferycznych. Niektóre taśmy transferowe są w stanie wytrzymywać regularne zmiany temperatur. Jeszcze inne mogą pracować przy stanie dużej wilgotności, a kilka rodzajów jest odpornych na działania kwasów i środków chemicznych.

Istotna w przypadku doboru taśm transferowych jest grubość błony i ogólne wymiary. Chcąc zachować jak najmniej widoczne połączenie między dwiema powierzchniami, powinniśmy wybierać materiały o małej grubości. To z kolei przełoży się na nieco mniejszą siłę klejenia, więc w przypadku bardziej wymagających powierzchni, lepiej zrezygnować z wyglądu na rzecz bezpieczeństwa.

Poprzedni artykuł

Paski LED – opis, rodzaje i zastosowania

Kolejny artykuł

Taśma malarska - jaka najlepsza?



Materiały Budowlane

Jak zaprojektować wnętrze w stylu boho?

Materiały Budowlane

Nowoczesna łazienka – jakie płytki wybrać?

Materiały Budowlane

Jak opisuje się właściwości izolacyjne materiałów budowlanych?

  • Ciekawe
Ogrodzenie do ogrodu - jakie wybrać?
15-07-2022
Izolacja wewnętrzna mieszkania
27-10-2022
Jak i kiedy wykonać aerację trawnika? Praktyczny przewodnik
20-12-2023
Iniekcja ścian - co trzeba wiedzieć na ten temat?
19-08-2022
  • Najnowsze
Wiosenne Przygotowania ogrodowe - inwestycja w piękno i zdrowie roślin
10-01-2024
Meble w stylu boho - czym się charakteryzują?
24-04-2023
Czym różnią się klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych?
02-05-2023
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa w nowym mieszkaniu?
15-05-2023
  • Popularne
Pompa ciepła gruntowa a powietrzna – która lepsza?
13-12-2024
Dekoracje świąteczne do salonu
09-11-2022
Jak znaleźć apartament marzeń w Krakowie?
07-04-2024
Koszenie trawnika – jak robić to dobrze?
11-05-2023
  • Top10
Jak zaprojektować wnętrze w stylu boho?
15-05-2023
Filc – czym jest i w jakim celu się go wykorzystuje?
24-09-2022
Czym różnią się klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych?
15-04-2023
Efektywne sprzątanie domu - porady
28-07-2022
© Budownictwo i dom