Budowa domu w 2022 roku to niemałe wyzwanie i duże obciążenie finansowe oraz przyczyna wielu zmartwień. Mając już jednak zakupioną działkę budowlaną i plany odnośnie realizacji inwestycji przystępuje się do dzieła. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy zasięgnąć rzetelnych informacji na temat formalności. Niektóre przepisy uległy zmianom, a nieznajomość prawa niestety często szkodzi.
Przystąpienie do budowy domu
Przygotowanie się do budowy domu obejmuje zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz środków finansowych. W chwili obecnej dla budynków o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Mniejsze domy mogą być wzniesione na podstawie jedynie zgłoszenia do właściwego miejscowo urzędu. Następną kwestią jest zamówienie projektu budynku, ale koniecznie zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ewentualnie z decyzją o warunkach zabudowy. Wszelkich przepisów należy szukać w ustawie Prawo budowlane i o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Budowa domu - wszystkie formalności
Zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów to zaledwie początek, podobnie jak zakup działki, projektu budowlanego i zgody i pozwolenia. Następnie pojawia się obowiązek wytyczenia granic nieruchomości, wyrównanie powierzchni, na której ma zostać wzniesiona. Kolejno muszą zostać przygotowane fundamenty, ewentualne piwnice. Przygotowanie do budowy obejmuje też wykonanie przegród, stropów, schodów, więźby dachowej, pokrycia dachowego i okien połaciowych. Budynek wymaga podłączenia instalacji elektrycznej, wstawienia drzwi, okien, zamontowania urządzeń mających być źródłem ogrzewania. Dopiero po tym wszystkim można przystąpić do rozpoczęcia urządzania poszczególnych pomieszczeń. Przed odbiorem domu i oddaniem go do użytku trzeba dopilnować spełnienia wszystkich wymogów formalnych. Nawet najmniejsze zaniedbanie w którejkolwiek z powyższych kwestii może mieć poważne konsekwencje, a nawet skończyć się wysokim mandatem.